Tasarruf Üzerine -1-

En bilinen anlamı ile tasarruf; para biriktirme anlamına gelir. Tasarruf aslında bir alışkanlıktır. Önemli olan tasarruf ettiğiniz miktar değil tasarruf etmiş olmanızdır.

Mesela her yıl maaşınıza gelen zammı, sanki hiç zam almamış gibi biriktirmek tasarruf etmenin yollarından biridir. Böylelikle bütçenizde hem ciddi bir değişim olmaz hem de tasarrufu bir yaşam şekline dönüştürmüş olursunuz. Elbette enflasyon diye bir gerçek var. Fiyat artışları bütçemizi etkiliyor. Ancak düşük bütçede gelir artmıyorsa bahsettiğim bu yöntem kısmen rahatlatıcı olabilir. Önemli olan tasarruf yapmaya alışmaktır. Yine de asgari ücretliye diyecek lafım yok, benim kastettiğim daha çok orta direk…

Küçük miktarlarda da olsa düzenli birikim yapmanın mucizevi bir gücü vardır. Her ay 200 TL biriktirdiğinizi düşünün. Bir yıl sonra 2400 TL olacaktır.

Tasarruflu olmak ile cimri olmak arasında ciddi bir fark var. Tasarruflu olmak, yaşamınızı sürdürmek için gerekli olan harcamaları yapıp istek ve ihtiyaçları ayırt ederek bütçenizden arttırmanızı ifade eder. Evde 5 çift ayakkabınız varken 6. ayakkabıyı almamak tasarruflu olmaktır. Oysa cimrilik yaşamı sürdürmek için gerekli olan ihtiyaçları dahi almamaktır. Sadece bir çift eskimiş ayakkabısı olan birinin para harcamamak için yeni bir ayakkabı almaması cimriliktir.

Neden tasarruf etmeliyiz?

İnsan parayı üç amaçla kullanır.

 • Parayı değişim aracı olarak kullanırız. Örneğin marketten 10 yumurta alıp 5 TL verdiğimizde para burada bir değişim aracıdır. Paranın icadından önce insanlar takas sistemi ile alışveriş yapıyorlardı. Örneğin; 10 yumurta almak için 2 kilo elma veriyorlardı. Takas sisteminin değer ölçümü çok zordu. Para, bu sorunu ortadan kaldırdı.
 • Parayı tasarruf aracı olarak değerlendiririz. İnsanoğlu paranın icadından beri çeşitli sebeplerle tasarruf etmeye ihtiyaç duymuştur. Beklenmedik olaylar karşısında önlem almak için, ulaşılmak istenen parasal bir hedef için (ev ya da araba alma gibi) günlük ihtiyaçlarımızdan arttırdığımız tutarları biriktiririz.
 • Parayı spekülatif amaçlı kullanırız. Her insan böyle bir hedef belirlemese de serbest piyasa ortamında kelepir dediğimiz ucuza mal edilen yatırım imkanları için de para tutan bir kesim mevcuttur. Bu amaç tasarruftan farklıdır. Genellikle olağanüstü durumlar için belirli bir tutar ayıran orta ve üst gelir grubundaki insanlar spekülatif amaçlı para ayırırlar.

Bu üç maddeden birincisi yani günlük ihtiyaçlarımızı karşıladığımız paranın değişim aracı olma özelliği artık tüm insanların hedefidir. Spekülasyon amacı daha az sayıda insana hitap eder. Ancak tasarruf yapmak giderek önemi artan bir durumdur. İnsanlar olağanüstü durumlar için ve geleceğe dair hayalleri için birikim yapmayı tercih ediyorlar. Herkesin bir hayali var. Bazıları eğitim amacıyla, bazıları kiradan kurtulmak için, kimileri ise araba almak için tasarruf ediyor.

Nasıl tasarruf edebiliriz?

Günümüz şartlarında tasarruf etmek kolay değil. Ücretler genel seviyesi düşük ve enflasyon sorunumuz var. Ancak ileriki yıllarda bu şartların iyileşeceği ya da daha kötüye gideceği belli değil. Bu nedenle bireysel olarak bizim tasarruf etmemiz artık bir zorunluluk halini aldı.

Tasarruf etmenin en iyi yolu; bir hedef belirlemektir. İnsan beyni bir hedef belirlediği zaman motivasyonu artar. İnsan, genellikle hedef belirlemeden yaptığı tasarrufta eğer bütçesinden artarsa biriktirir.

İnsanın bir hedefi olmadığı zaman en ufak plan değişikliğinde ayırdığı tasarruftan harcama yapabilir. Tam aksine hedefiniz olduğunda örneğin bir araba alma hayaliniz varsa tasarruf ederken arabayı hayal ederiz, rengini, modelini, gezmek istediğimiz yerleri, tatilleri düşünür harcamaktan vazgeçeriz.

Hedef belirlemek insan için zor bir konu değil. Çünkü herkesin bir hayali var. Bulunduğunuz yaş grubuna göre, cinsiyetinize, medeni durumunuza göre hedefleriniz değişebilir. Üniversiteden yeni mezun bir genç yabancı dilini geliştirmek için yurt dışına gitmek ister, yeni evli bir çift ev ya da araba sahibi olmak ister.

Zor olan bu hedefe uymak. Tasarruf etmek psikolojik olarak eskisine göre daha zor. Eskiden ürün çeşidi azdı. AVM yoktu, reklamlar bu denli uyarıcı değildi, en önemlisi sosyal medya yoktu. Şimdi her yerde telefonunuza indirim mesajları geliyor, çok çeşitli ürünler ortaya çıkıyor. İnsanın kendini tutup tasarruf etmesi zorlaşıyor.

Unutmamak gerekiyor ki yaşlandıkça emeklilik dönemine yaklaşıyoruz. Yaptığımız mesleklerin çoğunda belirli bir yaştan sonra verim düşüyor. Bu nedenle su akarken testimizi doldurmamız gerekiyor.

 • Tasarruf hedefine ulaşmak için kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin…
 • Kısa vadeli hedefler: 2020’de 10.000 TL tasarruf edeceğim.
 • Uzun vadeli hedefler: 40 yaşıma kadar (30 yaşında biri için) bir ev sahibi olacağım.

Herkesin büyüdüğü aile yapısı, çevresi, eğitimi, değerleri farklıdır. Dolayısıyla hedeflerimiz da farklı. Başkalarının hedeflerini benimsemeyin.

40 cevaplar
 1. Alperen Bayar says:

  Tasarrufun ilk adımı nereye ne harcadığını bilmek. Her harcadığımı not etmek benim için tasarrufun vazgeçilmezi oldu.

  Cevapla
 2. Merve says:

  Hocam merhabalar
  Benim tasarruf yöntemim şu an bireysel emeklilik çünkü %25 devlet desteği artı fon getirileriyle birlikte kumbaradan daha karlı ve daha fazla birikime sebep oluyor.
  Herkese de tavsiye ederim.

  Cevapla
 3. Olcay says:

  Hocam iktisat mezunuyum işşizim tasarruf yöntemimin olması için biraz param olması gerek, ama kitabınızı da çok istiyorum keşke bana hediye etseniz 🙂

  Cevapla
 4. Ersin OCAKTAN says:

  Hayirli olsun hocam.Bizim için faydalı bilgiler paylasacaginizi umuyorum.
  Temeddü yatırımı yaparak tasarruflarımı degerlendiriyorum. Bu konuyada değinirseniz sevinirim.

  Cevapla
 5. Görkem ALDOĞAN says:

  Tekrar hayırlı olsun yenilenen platform, emeğinize sağlık hocam(:
  Esasında benim de uyguladığım ve uygulanması açısından en mantıklı bulduğum yöntem doğrudan kaynağında kesinti yöntemi. Herhangi bir gelir elde ettiğimde ( maaş, kira, ikramiye, ödül vb. farkemeksizin) kendi belirlediğim sabit bir oranını doğrudan tasarruf olarak ayırırım ve artık o miktarı yok sayarım. Kısaca önce harcayıp kalanı tasarruf etmek değil, önce tasarruf edip kalanı harcamaktır en sağlam ve basit yol…

  Cevapla
 6. GÖKHAN says:

  Tabikide temel ve teknik analizini değerlendirip menkul kıymet alıyorum. Ülkemin finansal piyasalarına destek olup sabırla gerçek değerlerine ulaşmasını bekliyorum.

  Cevapla
 7. Alper türkmen says:

  Temettü ödeyen OYAK bünyesinde iyi yönetilen şirket hisselerini(ereğli demir çelik-iskenderun demir çelik-adana çimento c) her ay düzenli bir şekilde bütçem el verdiğinde alarak biriktiriyorum hem tasarruf sağlıyorum hem yatırım hemde geleceğe yönelik olursa çocuklarıma bırakabileceğim bir birikim oluşturuyorum (3. Yılım bu sene)

  Cevapla
 8. Ünver erdoğan says:

  Beğeni ile okudum kaleminize sağlık Tasarruf ;gelirin miktarına bağlı olarak her gelirde yapılır önemli olan belirlenen hedefler ve de en önemlisi disiplindir her zaman bahaneler engel olmaya çalışsa da küvetli bir disiplinle halledilir.

  Cevapla
 9. Reşat says:

  Hocam Merhabalar;

  Faydalı paylaşımınız için teşekkürler.
  Ben elde ettiğim geliri 50/30/20 kuralına göre bölerek harcamalarımı yapıyorum. Çok faydalı bir yöntem herkese tavsiye ederim.
  Hediye olmasa da imzalı kitabınızı ücreti mukabilinde almak isterim.

  Cevapla
 10. Emre Döner says:

  Bana göre en iyi tasarruf yöntemi gerçek ihtiyaçları belirlemekle başlar , ihtiyaçlar doğru belirlenirse bu harcamalar için ayrılacak para da doğru tespit edilmiş olur kalan paraya göre kısa ve uzun vadeli hedeflere göre tasarruf yöntemleri değişiklik gösterecektir örn kısa vadeli bir telefon alma hedefim var artan parayı miktarına göre günlük yada aylık getirili banka hesaplarında değerlendiririm , uzun vadeli bir hedefim varsa ve mevduat faizlerinin uzun vadede düşeceğine inanıyorsam yıllık değerlendirilebilecek banka hesaplarında paramı değerlendiririm üzerine her ay ekleme yaparım , 10 yıl gibi bir hedef koyduysam BES dusunebilirim bes sepetimide %70 devlet tahvili %30 karlılık oranlarina inandığım banka hisse senetlerini eklerim 10 sene sonra bes birikimimle ev alımimda peşinat yaparım , araç almak istiyorsam yine araç içinde aynı yöntemleri degerlendirebilirim , kısa vadede kur kârları ile parama değer katma riskini alabilirim , uzun vadede altın yatırımı yapıp tasarruflarıma değer kazandirabilirim , uzun vadede kelepir ticari bir mal alıp kârlı satarak tasarrufumu coğaltabilirim , saygılarımla

  Cevapla
 11. İlhan says:

  Günlük harcayabileceğim parayı hesaplayıp günlük ortalama gider tutarını oluşturuyorum (yemek, su, dolmuş parası vs). Bunların içinden yemek, su gibi ihtiyaçları evden yanıma alarak bunlara vereceğim tutarı harcamışım gibi kumbarama atıyorum. Ayrıca okulagitmedipim veya dışarı çıkmadığım gün dışarı çıktığımda harcayacağım parayı da kumbarama atarım. Buna ek olarak elime geçen paranın bir kısmını ayırıp, ayırdığım parayı unutarak sadece geri kalan kısmı elime geçmiş gibi düşünerek kalan kısmı üzerinden harcama yapıyorum.

  Cevapla
 12. Umut Özdoğan says:

  Hocam öncelikle telefona bütçe uygulaması kurmak neye ne kadar harcadığımı somutlaştırma açısından oldukça faydalı oldu. Bu sayede hazır işlenmis gıda ve fast-food tüketimimi sıfıra indirebildim. Kredi kartını çok fazla kullandığımı fark ettim. Bu yüzden ihtiyacım olmayan çok şey aldım. Sonrasında borçlarımı kapatıp kredi kartımı da kullanıma kapattım. Bulunduğum şehirde otobüs kullanmak yerine bisiklet tercih ediyorum. Bu sayede belli bir miktar yol ucretinden tasarruf edebiliyorum. Buradan gelen tasarrufun bir kısmını kitap alarak değerlendiriyorum. Kitap konusunda ise halk kütüphanelerinden okuyacağım kitapları bulabildiğim ölçütte faydalanıyorum. Bulamazsam bütçe ayırmaya çalışıyorum. En başta dediğim gibi, tasarrufa giden yol somutlaştırmadan başlıyor. Neye ne kadar harcadığının insan farkına vardığında kendi çapında bir aydınlanma yaşıyor.

  Cevapla
 13. Senanur says:

  Hocam Warren Buffett cok guzel bir sozu var
  ” Harcadiktan sonra kalanı biriktirmeyin ,birikimi kenara koyduktan sonra kalanı harcayın ”
  Ben bu söz sayesinde iki yıldır birikim yapıyorum ve araştırmalarımı da bu yönde yapıyorum.

  Cevapla
 14. Habib says:

  Hocam çok yararlı bir yazı tebrik ederim öncelikle. Benim tasarruf yöntemim; her ay bir excel dosyasına tüm ihtiyaçlarımı yazarım ve bütçe ayırırım kalan miktarı direkt yatırıma yönlendiririm. En önemli kısım tüm yumurtaları aynı sepete koymam çeşitlendiririm. Saygılar sunarım. Kitaba da talibim 🙂

  Cevapla
 15. Uğur Batur says:

  Tabiki bireysel emeklilik sayın hocam. 2013 yılında 100 TL aylık ödeme ile girdiğim bireysel emeklilikte 250, 500 derken aylık ödemelerini düzenli olarak arttırdım Ocak 2020 itibariyle de artık 1000 TL ye çıkardım birikimlerimi. Devlet hem yüzde 25 destek veriyor hem de fon getirilerine baktığımda senelik ortalama yüzde 25 gibi bir getiri elde etmiş bulunmaktayım. Ben sadece şunu söylemek istiyorum birikim yapmak isteyenlere birikim yapmakta en önemli nokta karar vermek ve düzenli olarak devam etmektir. Buna ilave olarak ülkemiz için bir de enflasyon oranında birikim tutarını arttırmak ekleyelim ve yazımı nihayete erdireyim. Hocam bende yazınızda değindiğiniz bir konuyla kendi yöntemim uyuştuğu için değinmek istedim. Her sene ocak ayında kurumumuz da maaş artışları belirlenir. Bende artış tutarını sanki hiç artış olmamış gibi birikim hesabına yönlendirdim. Kısa bir özet geçersek;
  Karar ver>sebat et>enflasyon oranında birikim tutarını arttır.
  Orta uzun vadede birikimlerine hayret edecekler. 🤔💱💱💱

  Cevapla
 16. Murat Akbaş says:

  Sayın Hocam, tasarruf yöntemi olarak belirttiğimiz gibi kısa ve uzun vadeli hedefler belirliyorum. Buna ek olarak harcamalarımı nakit yapmaya çalışmanın da çok faydalı olduğunu gördüm. Kredi kartı bazen ihtiyaç olmayan şeylerin de alınmasını kolaylaştırabiliyor, tıpkı açık büfeden yemeyeceğiniz şeyleri bile tabağa koymak gibi. Ama nakit harcarsanız ihtiyaç olmayan bir şeyi çoğunlukla almıyorsunuz, etkili bir yöntem. Saygılarımla

  Cevapla
 17. Zeliha il says:

  Hocam merhaba ben devlet memuruyum ve ailemle yaşıyorum. Dolayısıyla tasarruf yapma şansım daha yüksek ben de tasarruf yapabilmek için yakın çevreme borç veriyorum. Böylece gereksiz harcamalardan kaçınmaya çalışıyorum

  Cevapla
 18. Seher says:

  Hayırlı olsun hocam. Takipteyim. Benim tasarruf yöntemim suyumu evden doldurmak 😊 şaka değil su çok pahalı. Bir gün bir kahvecide 0.35 ml suya 3.5 tl ödeyince bu tasarruf yöntemini geliştirdim. Sevgiler…

  Cevapla
 19. Zafer yılmaz says:

  Biz kendi aramızda 10 kişi aylık 1000₺ üzerinden gün yapıyoruz. Bittiği zaman aynı kadro ile kura çekip devam ediyoruz. Mecburen her ay gelirimizden bu gün parasını ayırıyoruz. Böylece harcamalarımızı buna göre ayarlıyoruz.

  Cevapla
 20. Gamzenur COŞKUN says:

  Saygıdeğer Aysel hocam, yine hiç azalmayan (🧿) enerjinizin yansıdığı bir yazı olmuş. Emeğinize, ilminize sağlık, takipteyiz 🌺

  Cevapla
 21. Kazim Kaya says:

  Bizim aile olarak tasarruf yöntemimiz, değişken miktar ve fiyatlı harcamalarımızı “israf” kriterinden geçirip hiç kısıntı yapmayarak ortalama veya üstü kalitede markalardan yeteri kadar en ucuz yerlerden alarak yapmak ve bazen değişken, çoğunlukla sabit olan gelirlerle maç yaptırmak şeklinde. Bu maçı çoğunlukla gelirler kazanıyor. Bu sayede 28 yıllık evliliğimiz sonunda iki evimiz, bir yazlığımız, on sekiz yaşında bir arabamız ve nişan ve düğün masraflarını %90 oranında karşıladığımız iyi bir eğitim aldırdığımız bir oğlumuz var. Hazırda da paramız var ve artıyor. Bir işçi emekli aylığı ve bir memur maaşı gelirimizden yıl sonuna kadar tasarruf tahminimiz en az 20.000 lira. Tasarruf konusunda inandığımız düstur; “nasıl ki her sıcaklık seviyesinde buharlaşma oluyorsa, her gelir seviyesinde tasarruf yapmak da mümkündür”.

  Cevapla
 22. Pınar ünal says:

  Merhabalar, öncelikle bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler.
  Öncelikle gelirlerim ve sabit giderlerimi belirleyip o ay ki bütçemi belirliyorum. Birikim olarak BES ve o ay elime kalan bütçeye göre 100 tl den az olmamak üzere birikim hesabıma ekliyorum.
  Hesabımdaki nakti ise vadesiz hesap yerine günlük faiz veren over night hesapta tutarak günlük küçükte olsa uzun vadede faiz tasarrufu yapıyorum. “Damlaya damlaya göl olur.”
  Aylık bütçeme ve piyasa durumuna göre altın yatırımı da yapmaya çalışıyorum.
  Tüm bunların yanında en önemlisi market, giyim, kozmetik vb. tüm alışverişlerimizde bir şey alırken 10-15 saniye gerçekten ihtiyacımız var mı diye düşünmek. Bu şekilde harcamadıklarımız ile bile tasarruf yapabiliyoruz.

  Cevapla
 23. Engin says:

  Ben hem para biriktirerek hem de aldığım dayanıklı ürünleri maksimum süre kullanarak ( ihtiyacımı karşıladığı sürece) yenisini almayarak tasarruf ediyorum hocam. 15 yıllık bilgisayarımı bugün değiştirdim mesela. 😊

  Cevapla
 24. Hakan Uğurbulduk says:

  Kazandigin paranin en fazla % 70ini harca…Önce alisveris yapip odemek yerine parayi biriktirip alisveris yap…Orta 2 den beri uyguluyorum.Herkese tavsiye ederim.

  Cevapla
 25. emre çetiner says:

  Hocam Yazı akademik dilden uzak bu yüzden herkesin anlayacağı sokak dilini kullanarak herkes tarafından anlaşılmasını sağlamışsınız. günlük hayattan örnekler vererek yazıyı güçlendirmişsiniz. Bence basit dil kullanmanız tüm okurlara hitap etmeniz etkili olmuş
  tabiki kitabı kazanmayı çok isterim…

  Cevapla
 26. Aykut Arslanoğlu says:

  Merhaba hocam. Ben tasarruf etmek için bir Excel tablosu oluşturdum. Öncelikle buraya aylık sabit giderlerimi yazdım ve bunların dışında kendime ayirdigim maksimum harcama tutarını. Tablonun diğer tarafında aylık gelirimi yazıp aradaki farkı buldum. Kalan tutarın 250 TL sini heray ayrı bir hesaba aktarıyorum. Ayrıca bunun içinde bir Excel tablosu oluşturdum bu sayede 10 yıl sonra hesabın bakiyesi ne olabilir bunu hesapladım ve bu beni tasarruf etmeye teşvik etti. Bunun dışında maaştan kalan tutarla o ay finansal piyasalarda ne ucuzsa uzun vadeli olarak alım yapıyorum altın dolar hisse senedi vs. Bana göre tasarruf yapmaya teşvik eden en önemli şey bir plan yapmak ve eğer aylık şu kadar tasarruf edersem 10 yıl sonra ne kadar birikim yapmış olurum ve bu bana nasıl faydalar sağlar. Yazınız için teşekkürler hocam.

  Cevapla
 27. Murat Özaş says:

  Fark edilmeyen küçük paraları hergün temettü veren hisse senedi alarak, uzun vadede kumbara yapıyorum. Örneğin, vasıta ile gideceğim yere yürüyerek giderek bu meblağı tasarruf olarak kullanıyorum.

  Cevapla
 28. Cem Timurkan says:

  LinkedIn’de yer alan mesajınıza istinaden benimsediğim tasarruf yöntemi önce harca, kalanı ayırdan ziyade tam tersi önce tasarruf, kalanını harcama yönünde.

  Cevapla
 29. Osman Faruk Karataş says:

  Tasarruf bence yaptığımız tercihlerin toplamıdır. Yürüyerek gidebileceğim yerlere araba ile gitmem ve tek vesait ile gidebileceğim zaman genellikle toplu taşıma kullanırım. Ayrıca verdiğiniz ayakkabı örneğindeki gibi asli ihtiyaçlarımı liste yapıp mevcutla karşılaştırdığımda yaklaşık 8 aydır alışveriş yapmadığımı fark ettim:))

  Cevapla
 30. Beril says:

  Hocam merhaba, ben öğrenciyim ve her ay devletten aldığım kredinin az olsa da bir miktarını hiç yatmamış gibi düşünüp başka bir hesabıma koyuyorum.Psikolojik olarak kendimi tasarrufa itiyorum 🙂

  Cevapla
 31. Zeynep Usta says:

  Merhabalar.
  Yeni mezunum ve şu an bir işim yok. Düzenli bir gelirim olmadığı için düzenli miktarda ve periyotlarda birikim yapamıyorum. Bu yüzden tasarrufu daha çok istek ve ihtiyaç ayrımı yaparak sağlamaya çalışıyorum. Hem elimdeki parayı koruyorum hem de israftan kaçınmış oluyorum:) Saygılar.

  Cevapla
 32. Ahsy says:

  Zihinsel muhasebe yaptıktan sonra, yaptığım harcama planımın ne kadar altında kalırsa aradaki farkı kumbarama atıyorum ve cüzdanımdaki bozuklukları 🙈☺️ 1 lira ve kağıt paralar büyük kumbarama, diğer bozukluklar küçük kumbarama 👍🏻 Belirli bir miktar hedef koymaktansa daha büyük bir sürprizle karşılaşma hevesi beni motive ediyor🙈☺️ Keşke buraya kumbaralarımın fotograflarını da koyabilseydim ama Twitter da yoruma ekleyeceğim 👍🏻

  Cevapla
 33. Ekrem Ergül says:

  Kredi kartıyla çok alışveriş yaptığım için kendimi engellemek adına iki kredi kartını birbirine bantlamıştım.

  Cevapla
 34. İlhan says:

  Okula giderken ya da dışarı çıkarken; günlük ortalama ne kadar para harcayacağımı hesaplayıp bunun içerisinden su, yemek gibi evden temin edebileceğim ihtiyaçlarımı yanıma alarak bunlara vereceğim parayı kumrama atıyorum. Ayrıca evden dışarı çıkmadığım ya da okula gitmediğim günler de dışarı çıkmışım gibi belirlediğim günlük tutarı kumbarama atıyorum. Son olarak elime geçen paranın bir kısmını ayırıp (Ayırdığım kısmı unutarak sadece kalan kısım elime geçmiş gibi düşünüyorum. ) kalan kısmı üzerinden harcama yapıyorum.

  Cevapla
 35. Fırat uslu says:

  Merhaba hocam, bence tasarruf, öncelikle israfı önlemekle başlıyor. Evinizdeki elektrik den, suya, doğalgaza, mevcut olanı verimli kullanmakla, sonrasında kazandığını aynı verimlilikle birikime çevirmekle devam ediyor.

  Cevapla
 36. Selahattin BEKTAŞ says:

  Öncelikli bloğunuz hayırlı olsun hocam. Inşallah ufuk acıcı bilgilerinizi burda bizimle paylaşmaya devam edersiniz. Tasarrufla ilgili yazınıza gelince çok beğendim çok sade ve öz herkesin anlayacağı bir dilde olmuş. Benim tasarruf yönteminde klasik ama işe yarayan tarz olan kumbara bende öğrenciyim. Devamını bekliyoruz şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir