Kim yedi adımda zengin olmak ister?

Binlerce yıl önce Babil devletinde zengin bir tüccar varmış. Halk arasında Babil’in en zengin adamı olarak anılırmış. Kral, halkının daha zengin, daha varlıklı olmasını istediğinden bu adamı huzuruna istemiş. Zengin tüccar huzura çıkınca kral ondan başta ülkesindeki tüccarlar olmak üzere halkına nasıl zengin olduğunu anlatmasını istemiş.

Zengin Tüccar Kral’dan 7 gün süre istemiş. Her gün bir adım ile yedi günde eğitimi tamamlamış.

Kazılarda bulunan tabletlere yazılmış bu öğütler şöyle sevgili dostlar;

 • Ne kadar kazanırsan kazan, her ay kazancının %10’unu ayır!
 • Ayırdığın %10’luk payları çalıştır. Yatırım yap.
 • İstek ve ihtiyaçlarını ayırt etmesini bil. Her istediğini satın alamazsın. Alırsan hayallerini gerçekleştiremeyeceğini de bil!      
 • Servetini aşırı riskli, kulaktan dolma alanlara yatırma, işi bilene danış.
 • Mutlaka bir ev sahibi ol!
 • Yaşlılıkta kendini ve aileni korumak için tedbirler al.
 • Daha bilgili ve hünerli olmak için kendini sürekli geliştir.

Gördüğünüz gibi dostlar, zengin olmanın yollarını arayıp dururken binlerce yıl öncesindeki öğütlerin bile değişmediğini görüyoruz. Bugün bile her birinin önemi hala aynı. Hepsi sabır gerektiriyor…Velhasıl bir anda zengin oluyorsanız o işte bir iş vardır…Ya sonu iyi değildir ya da o işte hayır yoktur…

2 cevaplar
 1. Samet SAKARYA says:

  Hocam bu kitap çok faydalı gerçekten. Akademik teorik bilgilerden ziyade pratik ve basit herkesin rahatlıkla anlayabileceği ve bence herkesin okuması gereken bir kitap. Pek kitap okumam ama daha çok temel basit ve pratik bilgiler veren kitapları severim ve bu kitap tam istediğim tarzda, gereksiz ayrıntı yok aşırı laf kalabalığı yok direkt sonuca etki ediyor ve ben 2 yıl oldu kitabı okuyalı ciddi faydasını gördüm. Her zaman derim bilgi verilecekse önce onun ne işe yarayacağı anlatılmalı, bilginin değeri öğretilirse öğrenciler detayını da merak edip öğrenmek istiyorlar.:)

  Cevapla
 2. Aydın says:

  Paylaşımınız için teşekkürler. ‘Babil’in en zengin adamı‘ isimli kitap gerçekten de tüm insanlar -yatırımla ilgilenen- için kesinlikte bir başucu kitabı. Saygılar.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir