Foreks’te Vergi Handikabı

Son yıllarda sermaye piyasalarında yatırım yapanların yeni tanıştığı bir piyasa var: “foreks piyasası”. Aslında bu piyasa bildiğimiz “uluslar arası döviz ve emtia piyasası”na dayanıyor. Dünya finansal sisteminin giderek liberalleşmesi ve kurlarda dalgalı rejime geçilmesi foreks piyasasının temelini oluşturuyor. Bunlara bir de teknolojik gelişmeler eklenince bu piyasanın büyüklüğü özellikle son 5 yılda akıl almaz boyutlara vardı. Nitekim foreks piyasası şuan dünyanın en büyük finansal piyasası olup günlük işlem hacminin yaklaşık 5 trilyon dolar olduğu tahmin edilmektedir. 1998’den beri 3 kat büyüyen bir piyasa olan foreks piyasasında yatırım yapanların %39’u spekülatör, %48’i finansal kurumlar ve %13’ü ise finansdışı yatırımcılardır.

Foreks piyasası, serbest döviz kuru uygulayan ve konvertibl olan tüm ülke paralarını kapsayan 5 gün 24 saat açık bir piyasadır. Forekste yabancı para birimlerinin yoğunlukla işlem gördüğü göz önüne alındığında dünyada olup biten tüm gelişmelerin takibinin doğru yapılması gerektiğinin önemi ortaya çıkmaktadır. Sadece ekonomik gelişmeler ile değil, uluslar arası ilişkiler ve anlık siyasi gelişmelerin de takibi ayrıca önemlidir. Bu durum, forekste işlem yapacak yatırımcıların son derece dikkatli olmaları gerektiğini de vurguluyor. Özellikle küçük yatırımcının “tüyo” adı altında aldığı bir takım duyumlar ve her yazılıp söylenen yatırım tavsiyesine birebir aldanma gibi tuzaklara düşmemesi gerekiyor. Forekste en önemli faktör “doğru ve zamanında bilgi” olup piyasayı takip edemeyen yatırımcıların yatırım uzmanlarından bilgi alması yatırım bilincinin artmasını sağlayabilecek hayati bir faktör. Günümüz teknolojisinde bilgiye ulaşmak çok kolay ancak “bilgi kirliliği” nedeni ile de yatırımcının neye neden inanması problemi de beraberinde gelmektedir. Bu piyasada bilginin “doğru yorumlanması” oldukça önemlidir.

Foreks piyasasını diğer sermaye piyasası araçlarından ayıran özelliklerden biri de “kaldıraç sistemi”dir. Yatırımcı, bu sistem ile risk iştahını 1’e 100 oranına kadar dilediği gibi ayarlayabilmektedir. Bu sistem, doğru kullanıldığında fırsatlar veren, hesapsız kullanıldığında ise zaman zaman tüm yatırımın kaybına dahi yol açacak bir yapıdadır. Forekste yatırım yapacak olanların kabul etmesi gereken bir gerçek var: “Foreks piyasası anlık ve büyük değişimlerin yaşandığı bir piyasa”. Bu nedenle riskin göze alınamadığı durumlarda bu piyasaya girmeyi bir kez daha gözden geçirmekte fayda var.

Ülkemizde foreks piyasası, maalesef sancılı bir süreçle ortaya çıkmıştır. “Merdivenaltı” diye tabir edilen yatırım şekli olarak gündeme gelen “forekszedeler” ile ilgili haberlere basında rastlamak mümkün. Bu durumun sebebi olarak yatırımcının eksik ve/veya yanlış bilgilendirilmesidir. Tanıtılan foreks piyasasının hep olumlu yönlerinin yansıtılması doğal olarak yatırımcının beklentisini arttırmaktadır. İşlem yapıldığında kayıp ile karşılaşan yatırımcı piyasaya küsmekte ve olumsuz bir yaklaşım sergilemektedir. Zaten ülkemizde sermaye piyasalarının gelişmemesindeki en kritik nokta budur. Burada, yatırımcıyı yatırıma teşvik eden satış uzmanlarına ve yatırım süresince aktif rol oynayan yatırım uzmanlarına büyük bir rol düşmektedir.

Foreks piyasası, ülkemizde 2011 yılına kadar yasal bir mevzuatı olmayan bir piyasa idi. Sermaye Piyasası Kurulu’nun konu ile ilgili düzenlediği “Kaldıraçlı İşlemler Tebliği” ile birlikte foreks piyasası denetime tabi, daha güvenilir bir yapı haline gelmiştir. Söz konusu tebliğ, ülkemiz foreks piyasası için olumlu bir gelişmedir. Ancak, “vergi” konusu bu piyasanın işlem hacminin yükselmesi için engel teşkil etmektedir.

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan bir piyasanın ülkemiz için sadece yurtiçinde kalması sermaye piyasamız için olumsuz bir durumdur. Gelişmekte olan bir ülke olmamız nedeni ile yabancı yatırımcının sermaye piyasamızdaki işlem hacminde yarattığı etki ortadadır. Özellikle “İstanbul Finans Merkezi Projesi” için gerekli olan bu gelişmenin foreks piyasası için “verginin kaldırılması” ile mümkün olacağı açıktır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir