Ev alsam mı almasam mı?

Faizlerin hatrı sayılır bir şekilde düşmesi ile vatandaşın kafası iyice karıştı. Faizler daha da düşer mi, bu düşük faizler bir fırsat mı? Ev sahibi olmak mantıklı mı? Bu gibi sorular, ev almaya niyeti olup da kriz ortamından dolayı bekleyen birçok kişinin zihnindeki deli sorular…

Ev almak diğer yatırımlara benzemeyen bir yatırım. Diğer yatırımlardan beklediğiniz şey sadece getiri. Oysa ev sahibi olmanın psikolojik ve sosyolojik yönleri de var. Bu nedenle “Ev satın alırken finansal ve duygusal dengeyi kurarak karar vermek fayda sağlar.”

Şimdi size benim takip ettiğim bir evin durumu üzerinden değerlendirme yapmak istiyorum. 

Aralık ayında baktığım bu ev sıfır olup 425.000 TL idi ve o zamanlar faiz 0,99 du. Evin fiyatı 600.000 oldu ve şu anda faizler bu ev için 0,64 seviyesinde. Her iki durumda da peşinatı %20 olarak belirlediğimde durum aşağıdaki gibi oluyor. Yani bu ev için pandemi öncesinde kredi kullanmak daha avantajlıydı. Çünkü ev fiyatı faizlerin düşüşünden daha sert arttı. 

                                            Pandemi Öncesi                                                Pandemi Sonrası
Peşinat                                                       85.000 TL                                                    120.000 TL
Kalan Ödeme                                                     340.000 TL                                                   480.000 TL
Taksit                                                          4.855 TL                                                         5.742 TL
Kredi Maliyeti                                                     582.600 TL                                                     689.040 TL
Evin Toplam Maliyeti                                                    667.600 TL                                                    809.040 TL

Bu hesaplama tabii bu ev için geçerli. Peki bu evin fiyatı 425.000 TL’den 500.000 TL’ye çıksaydı durum ne olurdu? Hadi birlikte bakalım. Aşağıdaki tabloyu incelediğinizde bu durumda da başa baş bir maliyet görülüyor. Demek ki bu ev için bu faiz oranları 500.000 TL’nin altında satın alınırsa bir avantaj olur. 

Pandemi Öncesi                                          Pandemi Sonrası
Peşinat                                                      85.000 TL                                  100.000 TL
Kalan Ödeme                                                   340.000 TL                     400.000 TL
Taksit                                                        4.855 TL                           4.785 TL
Kredi Maliyeti                                                   582.660 TL                         574.200 TL
Evin Toplam Maliyeti                                                   667.600 TL                          674.200 TL

Şunu da belirtmeden geçmeyelim buradaki 120 ayı 180 de seçebilirsiniz. Bana 120 ay ideal geldiği için ben bunu seçtim. Diğer yandan bu ev sıfır bir ev olduğundan faiz oranı %0,64. İkinci el olsaydı %0,74 faiz oranı ile hesaplama yapacaktım. Eğer sizin seçtiğiniz ev ikinci el ise hesaplamanızda bunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın lütfen. Hesaplamalar için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/kredi-hesaplama/konut-kredisi linkini kullanabilirsiniz. 

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var ki vatandaşın bu konularda dikkatli olması gerekiyor.

 1. Kira çarpanı, gayrimenkulün değerinin kaç aylık brüt kira geliri ettiğini gösterir. Diyelim ki gayrimenkulünüzün değeri 450.000 TL ve aylık brüt kira geliri 1500 TL ise bu gayrimenkulün kira çarpanı 300’dür. Yani 25 yıldır. Eviniz kendisini 25 yılda amorti eder. Kira çarpanı bir karşılaştırma göstergesidir. Sabit değildir. Ülke riskine, ekonomik duruma, beklentilere göre değişebilir.
 2. Taksit tutarı: Kabaca konut krediniz ve varsa diğer kredilerinizin oranı toplam gelirinizin yarısını geçmemelidir. Fazlası uzun vadede zorlar ve bütçe açığına sebebiyet verir. Kısa vadeli olarak kredi kartlarına ve ihtiyaç kredisine başvurmanız durumunda gelirinizi arttıramazsanız içinden çıkılmaz bir borçlanma sarmalına girebilirsiniz
 3. Masraflar: Mülk edindiğinizde bazı masraflarınızın olacağını da hatırlatmak isterim. Örneğin emlak vergisi, Büyükşehirde iseniz evinizin binde 2’si, büyükşehirde değilseniz binde 1’i tutarında her yıl iki eşit taksitte olmak üzere emlak vergisi ödersiniz. Çevre ve temizlik vergisi, DASK gibi masrafları da unutmamak gerek. 
 4. Peşinat: Ev satın alırken peşinat biriktirmek, evin toplam maliyetini düşürecektir.
 5. Duygusal – Finansal denge: Ev satın alırken finansal ve duygusal dengeyi kurarak karar vermek fayda sağlayabilir. Evin işinize yakınlığı, komşuluk ilişkilerine bakış açınız, şehir merkezine uzaklığı gibi özellikler de ev alırken finansal hesaplamalar kadar önemlidir.
 6. Fiyat-Faiz Araştırması: Faizlerin çok düştüğü bu dönemde konut fiyatlarında artış oluyor. İyi bir piyasa araştırmasına ihtiyaç var. Yukarıda yaptığımız kıyaslamayı siz de beğendiğiniz evler üzerinde yapabilirsiniz. 

Huzurla sağlıkla ve taksitlerini zorlanmadan ödeyebileceğiniz bir ev sahibi olmanız dileğiyle…

6 cevaplar
 1. İsa says:

  Hocam emeğinize sağlık.
  Uzun dönemde hem konut piyasası hem de faiz sarmalı ne kadar dayanır bu gelgitli döneme?

  Saygılar

  İyi çalışmalar

  Cevapla
 2. Uğur says:

  Şu dönemde ev alınmaz kanaatimce. Piyasalar çok kötü durumda. Böyle de devam edecek gibi, 6-7 aya borcundan dolayı satışa çıkan pek çok ev olur. Fiyatlar tekrar iner. İnşaat sektörünü canlandırmaya çalışan bu hamlelerin tutacağını sanmıyorum.inşaat sektörü kısa zamanda toparlanmaz. Böyle bir dönemde nakit, özellikle döviz en iyi durak.

  Cevapla
 3. Yıldıray says:

  Hocam,açıklayıcı net bilgiler için tşkler,ev sahibi olanlar için eve yatırım yapmak bu dönemde faiz ve borçlanma yönünden cazip gözüksede,fiyat acısından gözükmüyor diyorsunuz,doğrumu analiz yapıyorum.

  Cevapla
  • Aysel Gündoğdu says:

   Evin fiyat artışına göre değişir. Yazıdaki tabloda yapılan kıyaslama gibi bir analiz yapmak gerek. Benim takip ettiğim bu ev için durum böyleydi. Genel anlamda bu piyasada fiyatlar faizlerin düşüşünden daha hızlı yükseliyor. Bu nedenle genelde avantajlı değil 0,64 ve 0,74 faizleri. Ancak öyle bir ev bulursunuz ki fiyatı çok artmamıştır, o zaman bu faizler ev satın alma niyeti olanlar için oldukça iyi bir fırsat da olabilir. Özetle duruma göre değişir.

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir